Tupu, tup po śniegu

15. ledna 2017 v 21:09 |  Kňučení
Během uplynulého týdne napadlo tolik sněhu, kolik jsem neviděla už spoustu let, a kůly u silnic, které tam cestáři napíchají každý podzim, konečně plní svůj účel. Je to čarovné a na pohled a procházky moc hezké. Jenže zima umí být taky dost zlá, a tak nám zamrzl nejdřív traktor a pak i auta, muselo se hodně topit a nosit ještě víc vrstev oblečení, až jsem z toho všeho začala nedočkavě vyhlížet jaro. Vím, že ještě tak dva měsíce jistě nepřijde, a že to je dlouhá doba, doufám ale, že přijde brzy a nebude sněžit ještě v dubnu, jako loni.
Dneska jsem vstala pozdě a připekla jsem jablečný koláč a teď se nacházím v té době mezi tím, kdy jsem dodělala jednu věc a tím, kdy budu muset být jinde, a je to taková divná hodina, jako když někde jste, blíží se čas odjezdu, takže nejde podniknout nic velkého, ale pořád je to ještě docela dlouho.
Shledala jsem, že je to vhodná doba pro rozepsání čehosi, co možná ani nedokončím, ale nebude mi to připadat jako ztracený čas.


Před týdnem jsem se hrozně bála nadcházejících pěti dnů. Měla jsem takový vtíravý pocit, že přijde nějaký problém, některá z těch věcí, kterých se bojím a zároveň bych už je měla ráda vyřešené, a že to bude špatné. Nic takového však nepřišlo, a vlastně to byl docela pohodový týden, i když ze mě tedy slušně vysál život. Ranní směna to tak dělává; nevím, jestli je to tím vstáváním nebo tím, že je tam víc lidí, nebo něčím jiným, každopádně bývám koncem týdne už jaksi bez nálady a chuti k čemukoli. V teplejších měsících je to lepší, to jsem ráda odpoledne venku, teď jsou ale i ta odpoledne taková nanicovatá, unavená a studená a večery ještě moc dlouhé. Na začátku jsem za ně vždycky ráda, že bude víc prostoru na sledování filmů, co jsem přes rok nestihla, a na kreativní projekty, a vždycky mě to stejně po Vánocích omrzí, protože jsem prostě venkovní člověk a vadí mi chladné počasí.


Dokoukala jsem Mumínky a je mi z toho smutněji, než bych byla čekala, když jsem si na ně koncem roku vzpomněla. Je fajn se takhle v dospělosti podívat na něco, co jste sledovali v dětství. Můžete tak objevit nečekané poklady, což je přesně tenhle případ, a všimnete si, pochopíte a oceníte víc věcí, než v útlém mládí. Tak jsem se kochala krásnou japonskou animací a užívala si kouzelnou, tajemnou a trochu depresivní severskou atmosféru, trochu nostalgie a nečekanou moudrost, kterou to obsahuje. Ráda bych si přečetla ty knížky. A třeba se odstěhovala tam do toho údolí žila tam třeba pod mostem, to je jedno.


Stalo se několik věcí, jedna divná, ale hezká, a pak další divná, ale hezká, a jedna jen divná a jedna, u které zatím nevím. Rozmrzely mě vánoční prémie, ale stejně jsem si objednala těch pár knížek, protože jsem se na ně těšila, a včera jsem byla na nákupu oblečení.
To byla nečekaně napínavá akce; cesta byla místy vcelku děsivá, za což mohlo to, že máme sice na dvorku víc vozidel než je běžné, ale svůj účel příliš dobře neplní. Podobně složité bylo i samotné nakupování, na které jsem se vcelku těšila a myslela jsem si, že bude snadné. Musela jsem prolézt čtyři obchody, než jsem našla obyčejná trička velikosti odpovídající tomu, co bylo napsáno na cedulce. Nakonec jsem pořídila slušně a ještě jsem stihla prolézt knihkupectví a Tiger a z obou obchodů jsem odcházela s novým zápisníkem, protože na ně mám trochu úchylku a když byly za dobrou cenu, nemohla jsem je tam přece nechat. Navíc jsem je teď začala využívat a už tolik nevyšiluju s tím, že ty pěkné bílé stránky zničím nějakým svým čmáráním.


Tento žblebt s polským nadpisem dokončuji až večer, po tom, co jsem strávila tři hodiny venku, řádně jsem vymrzla a po dlouhé době jsem se opravdu pěkně projela na koni. Asi je lepší, když je na to pořádně čas jen o víkendu, a Sáňka Hroší prdel nezapře své alpské předky, sníh miluje a je to jediná doba, kdy není tak příšerně líná. Zastihla nás jedna z těch epických sněhových přeháněk a viděla jsem daňky, kterým už roste nové paroží.

A stejně jsou neděle divné dny.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Oblíbenci: